Departamente - Facultatea de Medicină

Facultatea de Medicină este structurată în 12 departamente și 69 de discipline.

Departamentele sunt conduse de Directorii de departament, ajutați de Consiliul Departamentului iar disciplinele sunt conduse de șefii de disciplină

 

 

 

Departamentul 1 - Științe morfologice

Director de department: Conf. dr. Doinița Crișan
Telefon: 0264591076
E-mail: dcrisan@umfcluj.ro

Consiliul departamentului 1

Discipline componente

Anatomie patologică
Șef de disciplină: Conf. dr. Doinița Crișan
Adresă: Str. Clinicilor, Nr. 3-5
Telefon: 0264595919
E-mail: dcrisan@umfcluj.ro

Anatomie și embriologie
Șef de disciplină: Conf. Dr. Iulian Opincariu
Adresă: Str. Clinicilor, Nr. 3-5
Telefon: 0264431880
E-mail: iulian.opincariu@umfcluj.ro

Histologie
Șef de disciplină: Prof. dr. Carmen Mihu
Adresă: Str. Pasteur, Nr. 6
Telefon: 026-4595433
E-mail: carmenmihu@umfcluj.ro

Departamentul 2 - Științe funcționale

Director de department: Prof. Dr. Remus Orășan
Telefon: 0264598575
E-mail: remus.orasan@umfcluj.ro

Consiliul departamentului 2

Discipline componente

Farmacologie, Toxicologie și Farmacologie clinică
Șef de disciplină: Prof. Dr. Anca Dana Buzoianu
Adresă: Str. Pasteur, Nr. 6
Telefon: 0264430352
E-mail: abuzoianu@umfcluj.ro
Site: http://farmacologie.umfcluj.ro

Fiziologie
Șef de disciplină: Prof. Dr. Remus Orășan
Adresă: Str. Clinicilor, Nr. 1
Telefon: 0264598575
E-mail: remus.orasan@umfcluj.ro

Fiziopatologie
Șef de disciplină: Prof. Dr. Luminița Pleșca Manea
Adresă: Str. Babeș, Nr. 2-4
Telefon: 0264408008
E-mail: luminita.plesca@umfcluj.ro

Departamentul 3 - Științe moleculare

Director de department: Prof. Dr. Ioan Victor Pop
Telefon: 0264597794

Consilliul departamentului 3

Discipline componente

Biochimie medicală
Șef de disciplină: Conf. Dr. Alexandra Crăciun
Adresă: Str. Pasteur, Nr. 6
Telefon: Tel.: 0264408012
E-mail: acraciun@umfcluj.ro

Biofizică medicală
Șef de disciplină: Conf. Dr. Daniela Eniu
Adresă: Str. Pasteur, Nr. 6
Telefon: 0264593118
E-mail: daniela.eniu@umfcluj.ro

Biologice celulară și moleculară
Șef de disciplină: Conf. Dr. Horea Matei
Adresă: Str. Pasteur, Nr. 6
Telefon: 0264594373, 0264408006
E-mail: hmatei@umfcluj.ro

Genetică medicală
Șef de disciplină: Prof. Dr. Ioan Victor Pop
Adresă: Str. Pasteur, Nr. 6
Telefon: 0264597794

Microbiologie
Șef de disciplină: Prof. Dr. Monica Junie
Adresă: Str. Pasteur, Nr. 6
Telefon: 0264592750
E-mail: mjunie@umfcluj.ro

Departamentul 4 - Medicină comunitară

Director de department: Prof. Dr. Popa Monica
Telefon: 0264593837
E-mail: monica.popa@umfcluj.ro

Consiliul departamentului 4

Discipline componente

Epidemiologie
Șef de disciplină: Prof. Dr. Ioan Stelian Bocșan
Adresă: Str. Iuliu Moldovan, Nr. 23
Telefon: 0264430444
E-mail: isbocsan@umfcluj.ro

Igienă
Șef de disciplină: Prof. Dr. Popa Monica
Adresă: Str. Pasteur, Nr. 6, Et. II
Telefon: 0264593837

Medicina muncii
Șef de disciplină: Prof. Dr. Marilena Oarga
Adresă: Str. Pasteur, Nr. 3-5
Telefon: 0264591942
E-mail: marilena.oarga@umfcluj.ro

Medicina de familie
Șef de disciplină: Prof. Dr. Gherman Madeleine
Adresă: Str. Moților, Nr. 19
Telefon: 0264590522
E-mail: madeleine.gherman@umfcluj.ro

Medicină legală
Șef de disciplină: Conf. Dr. Dan Perju Dumbravă
Adresă: Str. Clinicilor, Nr. 3-5
Telefon: 0264597572
E-mail: dperjudumbrava@umfcluj.ro

Sănătate publică și management
Șef de disciplină: Prof. Dr. Cristina Borzan
Adresă: str. Avram Iancu nr. 31, et. 3
Telefon: 0264414566
E-mail: maria.borzan@umfcluj.ro

Departamentul 5 - Medicină internă

Director de department: Prof. Dr. Petru Adrian Mircea
Adresă: Str. Clinicilor, Nr. 3-5
Telefon: 0264597858
E-mail: pmircea@umfcluj.ro

Consiliul departamentului 5

Discipline componente

Cardiologie - Institutul Inimii
Șef de disciplină: Prof. Dr. Radu Capâlneanu
Adresă: Str. Motilor, Nr. 19-21
Telefon: 0264595090
E-mail: rcapalneanu@umfcluj.ro

Cardiologie – Recuperare
Șef de disciplină: Conf. Dr. Dana Pop
Adresă: Str. Viilor, Nr. 46-50
Telefon: 0264523066
E-mail: dana.pop@umfcluj.ro

Medicală I - Medicină internă, cardiologie și gastroenterologie
Șef de disciplină: Prof. Dr. Petru Adrian Mircea
Adresă: Str. Clinicilor, Nr. 3-5
Telefon: 0264597858
E-mail: pmircea@umfcluj.ro

Medicală II
Șef de disciplină: Prof. Dr. Dan Dumitrașcu
Adresă: Str. Clinicilor, Nr. 3-5
Telefon: 0264591942 int. 447
E-mail: ddumitrascu@umfcluj.ro

Medicală III
Șef de disciplină: Prof. Dr. Tanțău Marcel
Adresă: Str. Croitorilor, Nr. 19-21
Telefon: 0264433427, 0264433612, 0264431758

Medicală IV
Șef de disciplină: Conf. Dr. Dorel Sâmpelean
Adresă: Str. Republicii, Nr. 18
Telefon: 0264592833
E-mail: dorel.simpelean@umfcluj.ro

Medicală V
Șef de disciplină: Conf. Dr. Dan Rădulescu
Adresă: Str. Tăbăcarilor, Nr. 11
Telefon: 0264437572, 0264437050
E-mail: dan.radulescu@umfcluj.ro

Departamentul 6 - Specialități medicale

Director de department: Prof. Dr. Simona Rednic
Adresă: Str. Clinicilor, Nr. 2-4
Telefon: 0264591942
E-mail: srednic@umfcluj.ro

Consiliul departamentului 6

Discipline componente

Reabilitare medicală
Șef de disciplină: Conf. Dr. Ioan Onac
Adresă: Str. Viilor, Nr. 46-50
Telefon: 0264207021
E-mail: ioan.onac@umfcluj.ro

Boli infecțioase
Șef de disciplină: Conf Dr. Mihaela Sorina Lupșe
Adresă: Str. Iuliu Moldovan, Nr. 23
Telefon: 0264594655
E-mail: sorina.lupse@umfcluj.ro

Dermatologie
Șef de disciplină: Prof. Dr. Cosgarea Rodica
Adresă: Str. Clinicilor, Nr. 3
Telefon: 0264592394
E-mail: rcosgarea@umfcluj.ro

Diabet și boli de nutriție
Șef de disciplină: Conf. Dr. Gabriela Roman
Adresă: Str. Clinicilor, Nr. 2-4
Telefon: 0264594455
E-mail: groman@umfcluj.ro

Endocrinologie
Șef de disciplină: Prof. Dr. Carmen Georgescu
Adresă: Str.Pasteur, Nr. 3-5
Telefon: 0264595237
E-mail: cgeorgescu@umfcluj.ro

Geriatrie - Gerontologie
Șef de disciplină: Șef lucr. Dr. Valer Donca
Adresă: Str. Tabacarilor, Nr. 11
Telefon: 0364310153
E-mail: ioan.donca@umfcluj.ro

Nefrologie
Șef de disciplină: Prof. Dr. Mirela Gherman Căprioara
Adresă: Str. Victor Babeș Nr. 2
Telefon: 0264592202, 0264593884, 0264593885
E-mail: mmgherman@umfcluj.ro

Pneumologie
Șef de disciplină: Prof. Dr. Carmen Monica Pop
Adresă: Str. Clinicilor, Nr. 1-3
Telefon: 0264597453
E-mail: cpop@umfcluj.ro

Reumatologie
Șef de disciplină: Prof. Dr. Simona Rednic
Adresă: Str. Clinicilor, Nr. 2-4
Telefon: 0264591942
E-mail: srednic@umfcluj.ro

Departamentul 7 - Chirurgie

Director de department: Prof. Dr. Valentin Muntean
Adresă: Str. Republicii, Nr. 18
Telefon: 0264559596, 0264559597
E-mail: vmuntean@umfcluj.ro

Consiliul departamentului 7

Discipline componente

A.T.I. I
Șef de disciplină: Prof. Dr. Daniela Ionescu
Adresă: Str. Croitorilor, Nr. 19-21

A.T.I. II
Șef de disciplină: Prof. Dr. Natalia Hagău
Adresă: Str. Clinicilor, Nr. 1-3
Telefon: 0264592771
E-mail: natalia.hagau@umfcluj.ro

Chirurgie cardio-vasculară și toracică
Șef de disciplină: Conf. Dr. Traian Scridon
Adresă: Str. Clinicilor, Nr. 2-4
Telefon: 0264591531
E-mail: tscridon@umfcluj.ro

Chirurgie plastică și reparatorie
Șef de disciplină: Prof. Dr. Georgescu Alexandru
Adresă: Str. Viilor, Nr. 46-50
Telefon: 0264438852
E-mail: valentin.georgescu@umfcluj.ro

Chirurgie I
Șef de disciplină: Prof. Dr. Constantin Ciuce
Adresă: Str. Clinicilor, Nr. 3-5
Telefon: 0264597816, 0264592771
E-mail: cciuce@umfcluj.ro

Chirurgie II
Șef de disciplină: Prof. Dr. Aurel Mironiuc
Adresă: Str. Clinicilor, Nr. 3-5
Telefon: 0264597523,
E-mail: aurel.mironiuc@umfcluj.ro

Chirurgie III
Șef de disciplină: Prof. Dr. Cornel Iancu
Adresă: Str. Croitorilor, Nr. 19-21
Telefon: 0264432022, 0264534955
E-mail: cornel.iancu@umfcluj.ro

Chirurgie IV
Șef de disciplină: Prof. Dr. Valentin Muntean
Adresă: Str. Republicii, Nr. 18
Telefon: 0264559596, 0264559597
E-mail: vmuntean@umfcluj.ro

Chirurgie V
Șef de disciplină: Prof. Dr. Nicolae Constantea
Adresă: Str. Tabacarilor, Nr. 9-11
Telefon: 0264437050, 0264437086
E-mail: nicolae.constantea@umfcluj.ro

Medicină de urgență
Șef de disciplină: Șef lucr. Dr. Adela Golea
Adresă: Str. Clinicilor, Nr. 1-3
Telefon: -
E-mail: adela.golea@umfcluj.ro

Departamentul 8 - Specialități chirurgicale

Director de department: Prof. Dr. Dan Lucaciu
Adresă: Str. Gen. Moșoiu Nr. 47
Telefon: 0264593256
E-mail: dan.lucaciu@umfcluj.ro

Consiliul departamentului 8

Discipline componente

Imagistică medicală
Șef de disciplină: Prof. Dr. Radu Badea
Adresă: Str. Croitorilor, Nr. 19-21
Telefon: 0264534241
E-mail: rbadea@umfcluj.ro

Oftalmologie
Șef de disciplină: Prof. Dr. Cristina Vladuțiu
Adresă: Str. Clinicilor, Nr. 3-5
Telefon: 0264590234
E-mail: cvladutiu@umfcluj.ro

O.R.L.
Șef de disciplină: Prof. Dr. Marcel Cosgarea
Adresă: Str. Clinicilor, Nr. 4-6
Telefon: 0264590226
E-mail: mcosgarea@umfcluj.ro

Ortopedie și Traumatologie
Șef de disciplină: Prof. Dr. Dan Lucaciu
Adresă: Str. Gen. Moșoiu Nr. 47
Telefon: 0264593256
E-mail: dan.lucaciu@umfcluj.ro

Radiologie
Șef de disciplină: Prof. Dr. Silviu Sfrângeu
Adresă: Str. Clinicilor, Nr. 1-3
Telefon: 0264597893, 0264595934
E-mail: andrei.sfringeu@umfcluj.ro

Urologie
Șef de disciplină: Prof. Dr. Ioan Coman
Adresă: Str. Tăbăcarilor, Nr. 11
Telefon: -
E-mail: icoman@umfcluj.ro

Departamentul 9 - Mama și copilul

Director de department: Prof. Dr. Florin Stamatian
Adresă: Str. Clinicilor, Nr. 3-5
Telefon: 0264592771, int 147, 0264450115
E-mail: fstamatian@umfcluj.ro

Consiliul departamentului 9

Discipline componente

Chirurgie pediatrică
Șef de disciplină: Prof. Dr. Dana Vasilescu
Adresă: Str. Moților, Nr. 66-68
Telefon: 0264599465
E-mail: dana.vasilescu@umfcluj.ro

Neonatologie
Șef de disciplină: Prof. Dr. Gabriela Zaharie
Adresă: Str. Clinicilor, Nr. 3-5
Telefon: 0264592771
E-mail: gzaharie@umfcluj.ro

Nursing
Șef de disciplină: Conf. Dr. Dorin Farcău
Adresă: Str.Avram Iancu, Nr. 5
Telefon: -
E-mail: dorin.farcau@umfcluj.ro

Obstetrică și Ginecologie I
Șef de disciplină: Prof. Dr. Florin Stamatian
Adresă: Str. Clinicilor, Nr. 3-5
Telefon: 0264592771, int 147, 0264450115
E-mail: fstamatian@umfcluj.ro

Obstetrică și Ginecologie II
Șef de disciplină: Prof. Dr. Dan Mihu
Adresa: B-dul 21 Decembrie, Nr. 55
Telefon: 0264596893
E-mail: dan.mihu@umfcluj.ro

Pediatrie I
Șef de disciplină: Conf. Dr. Rodica Manasia
Adresă: Str. Motilor nr. 68
Telefon: 0264592446
E-mail: rodi_manasia@umfcluj.ro

Pediatrie II
Șef de disciplină: Prof. Dr. Mariana Andreica
Adresă: Str. Crișan nr. 5
Telefon: 0264532216, 0264590478
E-mail: mandreica@umfcluj.ro

Pediatrie III
Șef de disciplină: Conf. Dr. Man Sorin
Adresă: Str. Cîmpeni, Nr. 2-4
Telefon: 0264534848, 0264432018
E-mail: claudiu.man@umfcluj.ro

Departamentul 10 - Neuroștiințe

Director de department: Prof. Dr. Dafin Fior Mureșanu
Adresă: Str. V. Babeș, Nr. 43
Telefon: 0264593884 int 329,330

Consiliul departamentului 10

Discipline componente

Neurochirurgie
Șef de disciplină: Prof. Dr. Ioan Florian Ștefan
Adresă: Str. V. Babeș, Nr. 43, Pav. VII
Telefon: 0264592771, 0264597256, 0264595524
E-mail: florian_stefan@umfcluj.ro

Neurologie și Neurologie pediatrică
Șef de disciplină: Prof. Dr. Ioan Mărginean
Adresă: Str. V. Babeș, Nr. 43
Telefon: 0264592771, 0264450349
E-mail: imarginean@umfcluj.ro

Psihiatrie și Psihiatrie pediatrică
Șef de disciplină: Prof. Dr. Ioana Micluția
Adresă: Str. Victor Babeș, Nr. 43
Telefon: 0264593884
E-mail: imiclutia@umfcluj.ro

Departamentul 11 - Oncologie

Director de department: Prof. Dr. Tudor Ciuleanu
Adresă: Str. Republicii, Nr. 34-36
Telefon: 0264594690

Consiliul departamentului 11

Discipline componente

Chirurgie și Ginecologie oncologică
Șef de disciplină: Prof. Dr. Alexandru Irimie
Adresă: Str. Republicii, Nr. 34-36
Telefon: 0264594690
E-mail: airimie@umfcluj.ro

Hematologie
Șef de disciplină: Conf. Dr. Anca Bojan
Adresă: B-dul 21 Decembrie, Nr. 73
Telefon: 0264592766
E-mail: simona.bojan@umfcluj.ro

Imunologie și alergologie
Șef de disciplină: Prof. Dr. Victor Cristea
Adresă: Str. Croitorilor, Nr. 19-21
Telefon: 0264535543
E-mail: victor.cristea@umfcluj.ro

Oncologie - Radioterapie
Șef de disciplină: Prof. Dr. Nagy Viorica
Adresă: Str. Republicii, Nr. 34-36
Telefon: 0264598361/106
E-mail: magdalena.nagy@umfcluj.ro

Departamentul 12 - Educație medicală

Director de department: Conf. Dr. Tudor Drugan
Adresă: Str. Pasteur, Nr. 6
Telefon: 0264 597256 int 2501 la Disciplina Informatică Medicală sau 0745644738
E-mail: tdrugan@umfcluj.ro

Consiliul departamentului 12

Discipline componente

Educație fizică și sport
Șef de disciplină: Șef lucr. Dr. Kiss Mihai Ludovic
Adresă: Str. Pasteur, Nr. 6
Telefon: 0264450314
E-mail: ludovic.kiss@umfcluj.ro

Informatică medicală și Biostatistică
Șef de disciplină: Conf. Dr. Tudor Drugan
Adresă: Str. Pasteur, Nr. 6
Telefon: 0264 597256 int 2501 la Disciplina Informatică Medicală sau 0745644738
E-mail: tdrugan@umfcluj.ro
Site: http://www.info.umfcluj.ro

Limbi moderne
Șef de disciplină: Șef lucr. Dr. Oana Mureșan
Adresă: Str. Avram Iancu, Nr. 31
Telefon: 0264590867
E-mail: oana.muresan@umfcluj.ro

Psihologie medicală
Șef de disciplină: Conf. Dr. Horea Coman
Adresa: Str. Victor Babeș, Nr. 43
Telefon: 0264593884 int. 320, 321
E-mail:

Științe socio-umaniste - Istoria medicinei
Șef de disciplină: Conf. Dr. Bârsu Cristian
Adresă: Str. Avram. Iancu, Nr. 33
Telefon: -
E-mail: cristian.barsu@umfcluj.ro

QR-Code